Скажи мені чий Крим, і я скажу… з ким ти

Протягом нетривалого часу, в різних країнах з’являються на атласах та мапах світу зображення Криму у складі країни-агресорки. Слідом за USA Today, National Geographic, Google і Fifa, подібні «непорозуміння» з’явилися у друкованій продукції Казахстану, Франції, Оксфорда та Львова. Що це: недогляд видавців, прикре непорозуміння, чи все таки спроба Росії легітимізувати окупований півострів?

Нещодавно у Казахстані видавництво «Мектеп» випустило підручники з географії, де учням 10-х класів розповідають про анексію Криму не інакше, як про «приєднання» в результаті оголошення незалежності півострова, а в підручниках все того ж видавництва, але для 11 класів, йдеться про підсумки «референдуму» 16 березня 2014. Те ж саме розповідає школярам підручник історії, і це притому, що офіційно Республіка Казахстан засуджує анексію півострова і військовий конфлікт на Сході України. Посольство України миттєво відреагувало на появу таких навчальних посібників і відправило ноту протесту в МЗС Казахстану.

“Згідно ноті, поширення зазначеної інформації суперечить позиції як міжнародного співтовариства, так і керівництва Республіки Казахстан, яке неодноразово заявляло про свою підтримку територіальної цілісності України”, – йдеться в повідомленні посольства. Україна також попросила відкликати ці підручники зі шкіл.

Все завершилося тим, що Міністерство освіти Казахстану зв’язалося з видавництвом, а комітет освіти і науки Казастану провів засідання Республіканської Комісії, в ході якого учасники дійшли висновку, що матеріал, викладений у підручниках, був фактологічний, без оціночних суджень. Але було відзначено, що для об’єктивності викладеного матеріалу була відсутня інформація про ставлення до анексії з боку Казахстану та світової спільноти. Також на засіданні було вирішено посилити контроль за друкованою продукцією, призначеною для сфери науки та освіти.
Слідом за Казахстаном подібне «непорозуміння» сталося ще з низкою європейських видань. Зокрема, французький видавничий дім Larousse, який спеціалізується на видавництві карт і довідників, теж випустив карту світу з «російським Кримом». За словами посла України Олега Шампура, незважаючи на наявність зірочки (*), в атласі було зазначено, що в березні 2014 півострів був приєднаний (не анексований), що суперечить офіційній позиції Франції та сприяє порушенню міжнародного права з боку Росії. Після офіційної заяви дипломата і реакції французького МЗС, видавничий дім Larousse вже вибачився і «повернув» автономну республіку до складу України.

карта
Слідом за французьким Larousse такої ж «помилки» припустилося і британське видавництво Oxford University Press, яке випустило економічний атлас світу без Автономної Республіки Крим у складі України. Посольство України у Великобританії також направило ноту протесту в МЗС.

У цьому ж контексті відзначився навіть дитячий журнал «Зайчик», який видається у Львові. Після того, як фотографія карти без Криму потрапила в мережу, головний редактор «Зайчика» назвав ситуацію помилкою співробітників. «Ми з’ясуємо, як таке могло статися. Думаю, що це просто помилка, хоча НЕ виключаємо, що це могло статись навмисне. У будь-якому разі, я хочу скористатися нагодою і попросити вибачення у наших читачів та передплатників. Звичайно, Крим – це Україна”, – сказав Володимир Гординський.
Аналітик УПЦПД, Юлія Каздобіна, коментуючи ситуацію з картами, атласами та підручниками, зазначила: «Крим – це територія України, окупована та незаконно анексована Росією. І цей факт визнано міжнародною спільнотою. Дії Росії по відношенню до Криму є незаконними, і намагання сприяти їх легітимізації є співучастю у таких діях. Але, звичайно, можуть траплятися помилки. З реакції французького та британського видання зрозуміло, що вони не намагалися легітимізувати дії агресора. Оксфорд прес пообіцяли внести правки, а французьке видання з самого початку намагалося вказати на те, що поточний статус Криму є спірним. Також, його представник сказав, що видавництво не хотіло бути втягнутим у політичні суперечки. Випадок у Львові також був помилкою, за яку видавець вибачився. А ось ситуація з Казахстаном зовсім інша – там підручник пройшов державу експертизу і було визнано, що помилок в ньому нема. У цьому сенсі, Казахстан йде у фарватері російської політики. Але позитивним є той факт, що представники України оперативно реагують на такі випадки. Анексія Криму – це порушення українського суверенітету, порушення нашого права управляти власною територією. І Україні треба боротися з таким порушенням усіма можливими методами. Серед таких методів і намагання виправляти такі прикрі помилки».

Звичайно, дії українських дипломатів говорять про ступінь їх патріотизму і професіонализму, але що робити з тим фактом, коли незважаючи на те, що більша половина західного суспільства не визнали анексію і подальший референдум про приєднання Криму, навіть навпаки, розцінили ці дії як зовнішньополітичну агресію, окремі представники країн ЄС і США, навпаки, всіляко підтримують дії Росії і намагаються просувати думки про «повернення» півострова в «рідну гавань».

Наприклад, делегація депутатів з Франції, яка відвідала Крим в липні 2015 року, назвала анексію історичною закономірністю. “Після всього побаченого і почутого, ми розуміємо, що повернення Криму до Росії – це історична закономірність і наслідок всієї попередньої історії”, – заявив Маріані.
А Андреас Гросс, депутат швейцарського парламенту і лідер соціал-демократів у Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), взагалі запропонував сформувати в ПАРЄ групу для відвідин Криму. «Я можу підтвердити, що я запропоную в інститутах ПАРЄ сформувати групу членів парламенту для візиту до Криму. Це відбудеться через місяць», – зазначив Гросс.

Окрім депутатів анексію підтримують зірки світового спорту і кінематографа: боксер Рой-Джонс-молодший отримав від Володимира Путіна російське громадянство.

Андрій Щекун, голова «Кримського центру ділового та культурного співробітництва «Український дім» зазначив: «На подібні речі не можна закривати очі, а потрібно реагувати миттєво всім і не лише обурюватися, а подавати заяви до правоохоронних органів, а також в міжнародні інституції. Наприклад у ситуації з Іриною Білик, яка заїхали цим літом на територію півострову через Росію, особисто звернувся до прокуратури АР Крим. Наразі очікуємо належного розслідування і покарання зі сторони правоохоронних органів. Так само у кожному подібному випадку, МЗС України повинно апелювати до правоохоронних органів тих країн, де встановленні факти порушення».

Нажаль, самим неприємним на цей час є не сам факт півторарічної анексії, а те, що ця проблема до початку блокади майже не висвітлювалася або ж висвітлювалася, але лише для піару політиків. «Крим – тимчасово окупована територія, але ми робимо все, що від нас залежить…» – розказують нам з екранів телевізора, але народна мудрість каже нам інше: «Немає нічого постійнішого, ніж тимчасове». Будемо сподіватися, що урядовці й законотворці нарешті схаменуться й відірвуться від кулуарних ігор та долучаться до нагальних проблем боротьби з агресором, і не тільки на фронтах воєнних, але й гуманітарних, що зараз лежать на плечах волонтерських та громадських організацій. Що нинішній спалах вишиватництва, за допомогою грамотної політики держави у гуманітарній сфері, переросте у патріотизм якісно нового рівня, яким будуть просякнуті усі сфери нашого як матеріального, так і духовного буття.

Ганна Коваль, для ІА “Голос Криму”

SHARE