Кримські зарплати та ціни: хто швидше?

«Кримстат» нещодавно відзвітував про зростання заробітної плати в Криму за перше півріччя 2015 року.  Зокрема, зарплата у виробничій сфері в середньому зросла на 27% і становить 22 838 рублів на місяць (близько 7800 грн за курсом НБУ). Керівник федеральної служби з питань працевлаштування та зайнятості Всеволод  Вуколов  також задоволений темпами підвищення доходів працівників на півострові. «Рівень заробітних плат в Криму неухильно зростає», – розповів він журналістам під час відвідування ярмарку вакансій.

Однак, при детальному розгляді стає зрозуміло, що таке масштабне зростання (на 27%) досягнуто за рахунок підвищення заробітних плат до середнього рівня у певних сферах, де раніше вони були навіть нижче прожиткового мінімуму.

Так, найбільше заробітна плата з січня по липень 2015 виросла в трьох галузях: на підприємствах, що оброблюють деревину – в 2,3 рази, у риболовецькій галузі – в 2 рази та в сільському господарстві – на 50%. Проте раніше працівники на цих підприємствах мали найнижчу оплату праці. Так, середня зарплата рибалок становила 5 593 рубля (1 912 грн), працівників деревообробних підприємств – 8 590 рублів (2 937 грн), працівників полів і ферм – 10 438 рублів (3 568 грн.). Як ми розуміємо, збільшення зарплат цим категоріям працівників у кілька разів і дає середній показник зростання в 27%.

З іншого боку, в деяких галузях, навпаки, спостерігається невелике, але зниження заробітної плати. Наприклад, працівникам добувної промисловості її знизили на 10%, поліграфістам і співробітникам підприємств з виробництва пластмас – на 5%. На інших підприємствах зростання заробітної плати складає від 10 до 17%.

статистика крим ціни

При цьому ціни на продовольчі товари, за інформацією того ж «Кримстату», за дев’ять місяців 2015 року зросли в середньому на чверть. Хоча окремі товари подорожчали ще більше. Зокрема, цукор подорожчав на 48,9%, сіль та інші спеції – на 37,4%, безалкогольні напої – на 35,8%, борошно – на 32,3%, овочі та фрукти – в середньому на 28,6%.

Серед промислових товарів найбільше подорожчали: папір (на 42,8%), парфумерія та косметика (на 38,2%), посуд (на 37%), миючі засоби (на 30,5%) та медичні товари (на 27 %).

Послуги подорожчали в середньому на 21,7%. При цьому відпочинок в санаторіях став дорожче майже на 50%, побутові послуги зросли в ціні на 40,2%, медичні та освітні – більш ніж на 24%. За проїзд у транспорті доведеться заплатити більше на 16,3%.

Ось і виходить, що зростання заробітної плати, про яке так бадьоро рапортують кримські статистики та представники федеральних установ  не встигає за зростанням цін, в результаті чого кримчани можуть дозволити собі все менше якісних товарів і послуг.

Аліна Громова

для ІА «Голос Криму»

SHARE