Громадські організації просять народних обранців не створювати додаткові перешкоди для кримських випускників (заява)

У Верховній Раді Україні знаходиться на розгляді законопроект №6116   «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України».

Експерти громадських організацій, які опікуються питаннями права на освіту для дітей з Криму та мають великий досвід допомоги починаючи з 2014 року, вважають що цей законопроект посилить дискримінацію школярів, які проживають на окупованій території. Саме тому представники кримських громадських інституцій звернулися до народних обранців: 

Звернення

щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» та щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України» (реєстр. № 6116 від 22.02.2017 р.)

У законопроекті № 6116 пропонується внести зміни до Закону України  «Про вищу освіту», якими передбачили для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання до одного з вищих навчальних закладів, розташованих на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей, здійснювати на конкурсній основі за результатами вступних випробувань у межах встановлених квот прийому до вищих навчальних закладів (наукових установ) України; встановити для прийому таких осіб фіксований розмір квоти 1000 місць державного замовлення, які розподіляються між вищезазначеними навчальними закладами; забезпечити поглиблене вивчення української мови особами, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та які прийняті на навчання.

Експерти громадських організацій, які опікуються питаннями права на освіту для дітей з Криму та мають великий досвід допомоги починаючи з 2014 року, вважають що цей законопроект посилить дискримінацію школярів, які проживають на окупованій території,  а саме :

1.Законопроект остаточно закріплює порядок вступу до вишів на материковій частині України лише через звичайну форму вступу («Для осіб, … які отримали документ про загальну середню освіту …» ): отримання атестату та ЗНО. Ми неодноразово звертали увагу, що отримання документа про загальну середню освіту, а простіше атестату, для дітей з тимчасово окупованих територій суттєво ускладнено існуючою нормативно-правовою базою. Так, на сьогодні, відповідно до Листа МОН України від 01.09.2016 № 1/9-453 «Щодо здобуття загальної середньої освіти» за підписом заступника міністра П. Хозбея, для отримання атестату випускнику зі школи тимчасово окупованого Криму потрібно «пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 9 клас, державну підсумкову атестацію за курс базової загальної середньої освіти, отримати відповідний документ про освіту і … пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 10 клас …», окрім цього ще потрібно пройти річне оцінювання за курс 11 класу і ДПА у вигляді ЗНО. Таким чином дитині потрібно скласти біля 100 тематичних контрольних та ДПА. Прийняття даної норми суттєво звужує вже напрацьовані шляхи через Освітні центри «Крим-Україна.

2.  Пропозиція проекту щодо прийому осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України, на навчання до одного з вищих навчальних закладів, розташованих на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей, не узгоджується з ч. 12 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», створює не лише дискримінацію, але й пропонує освітню резервацію для кримчан.

3.Також не зрозумілим є «розмір квоти для прийому осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, …. встановлюється у обсязі 1000 місць державного замовлення». Щороку в тимчасово окупованому Криму завершують навчання у школах понад 10.000 (десяти тисяч) випускників, а до окупації до вишів «материкової» України вступало декілька тисяч кримчан. Ще «розмір квоти для прийому осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, … розподіляється між вищезазначеними вищими навчальними закладами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України». Фіксація кількості школярів з Криму, яким “дозволено” вступати до українських ВНЗ може мати негативні політичні наслідки.

4.Прийняття законопроекту №6116 створить в інформаційному полі непорозуміння. Існуючий шлях отримання документів про освіту та вступ до українських вишів, звичайних шлях вступу через екстернат та ЗНО, запропонований новий шлях – все це не дозволить кримчанам зробити вибір через відсутність чіткої інформації і може призвести до зриву вступної кампанії 2017 року та припинити позитивні тенденції в реалізації державної політики щодо права на освіту для мешканців Криму.

Громадські організації просять розглянути зауваження та врахувати їх при обговоренні законопроекту.

Крім того, з метою усунення дискримінації дітей з тимчасово окупованої території України для створення належних умов для вступу таких дітей до вищих навчальних закладів України будь-яких рівнів акредитації (в подальшому – ВНЗ), просимо взяти до уваги наступні пропозиції:

  • Сертифікація освітніх документів. Запровадити для дітей з тимчасово окупованої території України спрощену процедуру отримання документів про загальну середню освіту (атестатів), яка б дозволила швидко та без перешкод отримувати такі документи шляхом констатації факту наявності освіти та перевірки рівня знань з української мови та історії України, тобто шляхом, який успішно апробовано у 2016 році, а не шляхом складання іспитів з усіх предметів, як це передбачено зараз. Це дозволить дітям з тимчасово окупованих територій отримувати документи про середню загальну освіту швидко та без зайвих перешкод.
  • «Освітня субвенція». Запровадити процедуру «гроші ходять за студентом», яка передбачатиме право дитини з тимчасово окупованої території України самостійно обирати ВНЗ України та вступати до нього. Навчання студента з тимчасово окупованої території України відбувається шляхом виділення коштів з бюджету безпосередньо ВНЗ (без обмежень, пов’язаних з відомчою належністю закладів) відповідно до кількості студентів з тимчасово окупованої території України, які обрали такий ВНЗ. Це дозволить дітям з тимчасово окупованих територій вступати до будь-якого ВНЗ України.

Зверення направлене:  Голові Верховної Ради України Парубію А.В., Міністру освіти та науки України Гриневич Л.М., Першому заступнику Голови Комітету Верховної Ради Україниз питань науки і освіти Співаковському О.В. , Голові Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немирі Г.М., Народному депутату Верховної Ради  України, Члену Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Чубарову Р.А., Головам фракцій Верховної Ради України, Голові депутатської групи «Крим» Гончаренку О.О.

Звернення підписали:

Голова ЦГП «Альменда»                                                   Валентина  Потапова

 

Координатор ГО “Таврійська гуманітарна платформа”,

член Правління ГО “Союз вимушених переселенців”            Андрій Іванець 

Керівник ГО “Кримський центр ділового

та культурного співробітництва “Український дім”         Сергій Ковальський 

Голова ГО “Євромайдан-Крим”                                             Сергій Мокренюк 

Виконавчий директор

ГО «Союз вимушених переселенців»                             Володимир Ляшенко

SHARE