Блокада Криму: Хто нагодує півострів?

Заява лідерів кримських татар Мустафи Джемілєва і Рефата Чубарова про початок блокади Криму викликала бурхливу реакцію кримської «влади»: від обурення до «обійдемося і без вас». Одним з перших думку про готовність півострова до «украінозаміщення» висловив «спікер» кримського парламенту Володимир Константинов. «Ми сьогодні готові до будь-якого розвитку подій у відносинах з Україною. У нас працює «украінозаміщення». Тому для економіки Криму ніяких наслідків не буде », – зазначив він.

Ще в червні 2015 перший заступник «міністра промислової політики» Криму Костянтин Равіч заявив, що Крим на 80% забезпечується російськими продуктами. «Що стосується поставок з України, на сьогоднішній день відбувається диверсифікація поставок, і практично вже 80% продукції йде безпосередньо з Російської Федерації, тому від України ми будемо залежати все менше і менше», – зазначив він.

Однак, коли наприкінці червня українські прикордонники на кілька діб перекрили доступ фурам з продовольством до окупованого Криму, на півострові запанікували.

Не потребуючи українських товарів в Криму, Росія тим часом поступово скасовує обмеження на їх ввезення на півострів. Днями Россільгоспнагляд дозволив шести молочним виробникам ввозити свою продукцію на територію Криму.

Виникає резонне питання: навіщо вам українське, якщо ви самі годуєте Крим? Невже Крим самостійно не може покрити відсутні 20%? Тим більше, що соціально-економічні показники регіону, за даними кримської статистики, нічим не поступаються дооккупаційному періоду. Зокрема, тільки за перше півріччя 2015 року в Криму було вироблено 88,3 тис. т м’яса, 131.2 тис. т молока, 304 млн. яєць. Для порівняння: у 2013 за весь рік було вироблено 128.3 тис. т м’яса, 292,4 тис. т молока, 507 млн. яєць.

Якщо кримські показники подвоїти (з урахуванням другого півріччя), то можна відзвітувати, що Крим досяг колишнього рівня і далі буде тільки збільшувати темпи зростання. У виробництві зернових, до речі, вже відзвітували про небувалий врожай в 1.4 млн тонн , що перевищує показники останніх років – 1.9 млн тонн зібрали тільки в 2011 році. При цьому самому півострову потрібно тільки 200 тис тонн зерна та 500 тис. фуражу.

Дещо гірше виглядає ситуація з поливними культурами: за даними кримської «влади» їм вдалося полити не більше 2% зрошуваних земель, що в умовах сильної спеки призвело до загибелі маси культур . Як наслідок, ціни на овочі та фрукти на кримських ринках б’ють рекорди: кілограм персиків у Ялті коштує від 100 до 200 рублів (30-60 грн), виноград коливається в межах 80-250 рублів (25-80 грн), помідори – 30-130 рублів (10-40 грн).

Виходячи з окупаційної статистики, Крим готовий відмовитися від української продукції. Однак, наскільки заяви кримської «влади» і цифри кримських статистиків співвідносяться з реальністю, ми зможемо дізнатися тільки після початку продовольчої блокади.

SHARE