Кримські події з 5 по 11 жовтня

Кримчани вимагають від влади терміново розробити та ухвалити національну Стратегію реінтеграції Криму (фото)

Дев’ятого жовтня у Києві відбулась експертна дискусія, де представники органів влади,  громадських ініціатив, експерти та науковці обговорили питання створення стратегії реінтеграції Криму.

Всі учасники дискусії були одностайні у тому, що повернення контролю над півостровом є вкрай важливим для України. Водночас вони констатували, що участь держави у процесі деокупації Криму на сьогоднішній день є недостатньою. На думку присутніх для успішного впровадження в життя повернення контролю над півостровом Україні потрібна національна Стратегія реінтеграції Криму.

Читайте також по темі: Андрій Клименко: Якщо протягом найближчого року ми не вивеземо кримську молодь з півострова, ми її втратимо;

Сергій Грабський: Операція по деокупації буде виглядати як дзеркальна від того, що ми мали у березні минулого року;

Ольга Скрипник: Головне, зберегти тих людей у Криму, які підтримують Україну.

 

Демографія Криму або чому не вистачає місць на цвинтарі

Останнім часом в ЗМІ все частіше стали з’являтися публікації про те, що в Криму досить гостро постало питання поховань —  місць на міських і сільських цвинтарях не вистачає. З одного боку, ситуація зрозуміла: земельні ділянки виділялися під поховання багато років тому, тому на даний момент фактично повністю заповнені. Але з іншого боку, в Криму рекордними темпами зростає смертність серед населення, про що делікатно замовчує Кримстат.

У Криму знову взялися за перепис населення

З 1 по 31 жовтня на півострові проходить всеросійський мікроперепис населення. Про це повідомив керівник Федеральної служби державної статистики (Росстат) Олександр Сурінов. За його словами, на півострові переписувачі зберуть дані про 18 тис. осіб. Він також розповів, що в список мікроперепису входить в два рази більше питань, ніж при звичайній перепису населення. Зокрема, вперше ставлять питання про стан здоров’я респондентів та про реєстрацію за місцем проживання. «Широка група питань присвячена історії проживання, щоб простежити міграційні процеси. Розширили питання громадянства, багато питань пов’язано з народжуваністю», – уточнив глава Росстату. Зокрема, за його словами, жінок запитають, скільки вони хотіли б народити дітей у разі підвищення рівня добробуту.

 

До авіації Чорноморського флоту РФ в окупованому Криму приєдналися три винищувачі

Три багатофункціональні винищувачі Су-30СМ приєдналися до озброєнь окремого морського штурмового авіаційного полку ЧФ, йдеться в повідомленні прес-служби Міноборони Росії. Авіатехніка базуватиметься на аеродромі Саки, повідомляє відомство. Пілоти літаків проходять підготовку до виконання польотів, зазначають у міністерстві. У даний момент у розпорядженні морської авіації ЧФ перебуває вже вісім таких винищувачів. З трьох нових літаків буде сформована авіаційна ескадрилья.

 У Сімферополі відбувся вечір пам’яті вишивальниці Віри Роїк (фото)

Вечір пам’яті Героя України Віри Роїк відбувся у бібліотеці ім. І.Франка міста Сімферополя.  На вечорі із спогадами виступили син вишивальниці Вадим Роїк, а також Павло Власенко, Михайло Вишняк, Людмила Христенко, головний редактор газети «Кримська Світлиця»  Віктор Качула,  заступник директора музею української вишивки ім. В.Роїк Людмила Науменко. Присутня на заході Галина Михайленко – заслужений журналіст Криму писала про Віру Роїк ще наприкінці 60-х років. Під час виступу вона подякувала дирекції бібліотеки ім. Івана Франка за мужність: «Сьогодні, коли немає українського театру, коли не стало української гімназії — треба підтримувати носіїв української культури, українського слова».

 

Кримська «влада» нарахувала мільйони туристів

З початку року станом на 2 жовтня в Криму відпочило 3 млн. 922 тис. туристів. Про це повідомив “міністр курортів і туризму” Криму Сергій Стрельбицький. За його словами, зараз на півострові працює 363 засоби розміщення загальною місткістю понад 88 тис. місць. На аналогічну дату 2014 функціонувало 325 санаторіїв і готелів.

 

МЗС України обурене зарахуванням РФ «Херсонесу» до своєї культурної спадщини

“Вчинення Російською Федерацією будь-яких дій на тимчасово окупованій території України, спрямованих, зокрема, на зміну юрисдикції щодо об’єктів культурної, індустріальної та технічної спадщини України, є прямим порушенням суверенних прав України, а також загальновизнаних норм та принципів міжнародного гуманітарного права”, – йдеться у коментарі МЗС. Дипломати наголошують, що статус розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь об’єктів культурної спадщини України жодним чином не змінюється, оскільки так званий “Договір між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб’єктів”, вчинений 18 березня 2014 року у Москві, є нікчемним та не створює жодних міжнародно-правових наслідків.

 

За тиждень третє кримське інтернет-видання отримало від Роскомнагляду попередження про блокування

Редакція порталу чорноморських новин BlackSeaNews отримала повідомлення від Федеральної служби з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд) з попередженням про блокування доступу до ресурсу на території Росії та підконтрольного їй зараз Криму. У відомстві визнали інтерв’ю головного редактора сайту Андрія Клименка «Чорний список  і морська блокада – лише невеликий фрагмент стратегії повернення Криму…», опубліковане 7 липня 2014 року таким, що «містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності, участі в масових (публічних ) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку». Такі ж повідомлення  від Роскомнагляду про блокування на території РФ і окупованого Криму отримали кримські інформаційні інтернет-ресурси «Центр журналистских расследований» і «События Крыма». 

На півострові готуються до написання “Нової народної історії Криму

Інститут країн СНД анонсував написання “Новітньої народної історії Криму”, в якій буде проаналізовано період перебування півострова в складі незалежної України. Про це на прес-конференції в Сімферополі повідомив директор Інституту Костянтин Затулін. “Під народною історією ми маємо на увазі збір живих свідчень та матеріалів, аналіз джерел, бесіди з людьми, у тому числі з тими, хто займав або займають високі пости в органах державної влади Криму, Севастополі, в Росії і на Україні. На підставі цих свідчень ми зможемо російській аудиторії і всьому світові надати об’єктивну картину, чим жив Крим протягом 23 років перебування у складі України, а також яким чином і чому Крим повернувся до складу Росії”, – розповів Затулін.

 

Авіакомпанії РФ заборгували Україні 600 млн за польоти в окупований Крим

Порушення російськими авіакомпаніями заборони української авіавлади щодо польотів у Крим оцінюється в 646 млн грн. Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов, передає “Інтерфакс-Україна”. “За фактами порушення повітряного простору над Кримом російськими авіакомпаніями на 1 жовтня 2015 року: протоколів складено – 4,75 тис. на загальну суму 646 млн грн. Жодного штрафу не сплачено”, – написав він.

З 1 жовтня українські ліцензії на шельф Чорного та Азовського морів недійсні

Російський уряд «анулювало», раніше видані урядом України, ліцензії на шельфі Чорного та Азовського морів, і затвердило правила видачі ліцензій на ці ділянки Роснадра. Видані Україною ліцензії на користування надрами в межах морських просторів Чорного та Азовського морів, «увійшли в юрисдикцію РФ», після 1 жовтня 2015 визнаються недійсними. Згідно з постановою від 29 вересня 2015 року, права на користування надрами у межах ділянок на шельфі Чорного та Азовського морів будуть надаватися за рішенням уряду РФ без проведення торгів. На сьогодні Мінприроди РФ отримало 9 заявок на переоформлення ліцензій на шельфі Криму, з них 7 – від «Чорноморнафтогазу».

Україна позиватиметься до Росії через активи “Чорноморнафтогазу” в Криму

Мін’юст готує позов до Росії щодо активів компанії “Чорноморнафтогаз”, над якою Україна втратила контроль після анексії Криму у 2014 році.  Про це з трибуни Верховної Ради заявив міністр енергетики і вугільної промисловості: “Мін`юст готує позов до Російської Федерації, в який входять претензії щодо “Чорноморнафтогазу” і активів, які перебували в Чорноморському басейні. Це будуть величезні суми. Після анексії Криму Україна втратила близько 1,5 млрд куб. м газу на рік, видобутого “Чорноморнафтогазом”, – сказав Володимир Демчишин.

Блокада Криму: Кримська «влада» рахує  блокаду окупованого Криму “загрозою геноциду”

Самопроголошений “глава” кримського праламнету Володимир Константинов назвав “злочином” громадянську акцію з блокади провезення продуктів і товарів в Крим, організовану активістами з боку Херсонської області. Він також закликав російську “прокуратуру” Криму “дати правову оцінку діям українських політиків”. При цьому все таж кримська влада продовжує запевняти, що від блокади найбільше постраждає сама Україна.  Транспортна блокада Криму в першу чергу вдарила по Україні. Про це йдеться в заяві так званого “парламенту” півострова. “Через втрату традиційного ринку збуту українські підприємці несуть багатомільйонні збитки, десятки тисяч людей залишилися без роботи. Далеко не всі жителі прикордонних територій схвалюють такі дії”, – йдеться в заяві. У ньому також підкреслюється, що блокада не викликала негативних наслідків для кримської економіки, у тому числі в продовольчій сфері.

Через блокаду потік пасажирів скоротився в два рази

Українські прикордонники фіксують скорочення пасажиропотоку на адміністративному кордоні з окупованим Кримом в два рази у зв’язку з товарною блокадою. Про це заявив прес-секретар Державної прикордонної служби України Олег Слободян.
«В цілому, ми фіксуємо зменшення вдвічі пасажиропотоку на адміністративному кордоні з Кримом як в одну, так і в інший бік», – повідомив пан Слободян. За його словами, ситуація на пропускних пунктах на даний момент «абсолютно спокійна», з початку блокади жодна вантажівка не перетнув адмінграніцу з Кримом.

 

Автівки на кордоні з Кримом перевіряють в присутності міліції

З 7 жовтня огляд легкових автомобілів на кордоні з Кримом буде здійснюватися в присутності співробітників правоохоронних органів. Це пов’язано зі зростанням скарг людей, які перетинають кордон на дії тих, хто приймає участь у блокаді півострову. Заступника голови УМВС в Херсонській області Ілля Кива повідомив: «Я провів засідання, в якій брали участь всі цивільні організації, ми обумовили існуючі питання, які накопичилися за цей час. У першу чергу, питання дисципліни. Було прийнято рішення, що всі машини оглядатимуть тільки зі співробітниками міліції».

 

Майно кримських суддів, прокурорів та депутатів заарештовано

Укpaїнcькі cуди нaлoжили apeшт нa майно 276 кpимcьких cуддів, які підозрюються у зраді, нa cумму понад два мільярди гpивeнь. Повідомив перший заступник  прокурора АР Крим Назар Холодницький.  Він також розповів, що на сьогодні також заарештовано майно кримських депутатів-зрадників та прокурорів.

 

В російську армію планують призвати тисячу кримчан

У Південному, Північно-Кавказькому округах Росії і анексованому Криму близько 6 тисяч громадян пройшли призовні комісії та готуються до відправлення у війська. Про це повідомили в російському Міноборони. “Близько 400 призовників відібрано в Республіці Крим і Севастополі. Всього в ході осіннього призову з Криму планується направити для проходження військової служби близько 1000 громадян, що у 2 рази перевищує показники попереднього, весняного призову”, – повідомили у Міноборони.

 

У Росії вирішили “скоригувати” план фінансової підтримки Криму

Росія буде змушена “скоригувати” програму розвитку окупованих Криму і Севастополя, зокрема, перенести на більш пізні терміни фінансування деяких позицій цієї програми. Про це заявив міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв. За його словами, створення цієї програми йшло важко, і зараз “не все виходить”, тому доводиться міняти план-графік її заходів.

 

SHARE